
4.11 & 21.11: Lyhört bemötande - mentalisering inom småbarnspedagogiken
18TR001000404.11.2025 - 21.11.2025
Anmälningstid: 01.06.2025 09:00 - 21.11.2025 09:00Plats: | På distans |
Adress: | 00000 På distans |
Tillgång: | Det finns lediga platser |
Kursavgift: | Gratis |
Tid: |
Tisdag 12:00-13:30 Fredag 12:00-13:30 |
Lyhört bemötande - Mentalisering inom småbarnspedagogiken
Alla barn behöver få sin trygghetskänsla bekräftad dagligen. Hen måste vara säker på att hen kan vända sig till en trygg vuxen i alla situationer som uppstår. Barn behöver också jämnårigt sällskap och goda vänner. För att stöda skapandet av en trygg grupp behöver de vuxna på daghemmet ha känselspröten ute och förmåga att se bakom barnets synliga beteende. Också när barnets beteende väcker besvärliga känslor hos den vuxna finns det en orsak till beteendet – tankar, känslor, önskemål och avsikter. Kanske barnet saknar sina föräldrar, kanske morgonen var hektisk, kanske barnet har bråkat med sina småsyskon om leksaker eller kanske det har hänt något i gruppen. För att den vuxna ska kunna nå fram till barnets upplevelsevärld och skapa en trygg grupp måste hen försöka se vardagssituationerna på daghemmet utifrån barnets perspektiv.
Det låter enkelt och självklart men är ofta lättare sagt än gjort.
Kom med på två utbildningstillfällen online och lär dig mer om vad ett mentaliseringsbaserat arbetssätt inom småbarnspedagogiken innebär.
Tis 4.11 kl. 12-13.30
Fre 21.11 kl. 12-13.30
Vi utgår från handboken "Mentalisering inom småbarnspedagogiken - stärk trygghetskänslan i barngruppen" som är utgiven av MLL och översatt till svenska av Folkhälsan.
Välkommen med!